Bir Araştırmacı, Mars Kolonisi Fikrini 'Hayal Ürünü' Buldu

Elon Musk’ın Mars’ı kolonileştirme ve artık gezegenimizden başka gezegenlere de yayılma fikrine bilim dünyasının çoğu destek verse de herkes hem fikir değil. Hatta bu araştırmacılardan biri Elon Musk’ın Mars’ı kolonileştirme fikrini ‘hayal ürünü’ olarak tabir etti.

Elon Musk’ın çılgın Mars kolonisi planlarını duymayanınız yoktur. Bu planları doğrultusunda Mars’a seyahat edebilmek için Starship projesi dahi ortaya atmıştı. Böylece gezegenin çevresel ve atmosferik koşulları değiştirilebilecekti.

Nobel Fizik Ödülü Kazanan 3 Bilim İnsanı Açıklandı

Elon Musk’ın Mars kolonisi fikri bilim dünyasından büyük oranda destek alsa da kimi araştırmacılar bu konu hakkında tedirgin. Bu araştırmacılardan biri de enerji, çevre, nüfus ve ekonomi alanında araştırmalar yapan Vaclav Smil isimli bir araştırmacı. Vaclav, bilim dünyasına kattığı katkılardan dolayı Bill Gates’in en favori bilim insanlarından biri olarak biliniyor.

elon musk mars

Smil’in açıklamalarına göre Dünya, günümüzde küresel ısınma gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya. Dolayısıyla gezegeni terk etmek yerine güncel sorunların çözülmesi ve Dünya’nın daha da kötü hale getirilmesinin önüne geçilmesi gerekiyor. Yani gezegenimizin terk edilmesi bizim için bir seçenek olmamalı.

Gezegenimiz dışında insan yaşamını destekleyen birçok başka gezegen bulunsa da Dünya’mız hâlâ bizim için eşsiz bir yer. Smil’in fikrine göre Dünya, insanların yaşaması gereken tek gezegen. Bu sebeple de Musk’ın fikirlerini ‘hayal ürünü’ olarak görüyor.

Kaynak : https://www.webtekno.com/elon-musk-mars-koloni-fikri-hayal-urunu-h77400.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir